Wieliczka

Wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Odwiedzając ciekawe miejsca w Krakowie, nie można zapomnieć o tym skarbie Małopolski. Kopalnia oferuje zwiedzanie Trasy turystycznej, ale także zupełnie nowej - Trasy górniczej.

Jastrzębie-Zdrój

Jastrzębie-Zdrój

Choć Jastrzębie-Zdrój jest miastem stosunkowo młodym to można tu odnaleźć interesujące pamiątki przeszłości zarówno tej związanej z działalnością uzdrowiskową, jak i znacznie wcześniejszej. Szczególne nagromadzenie obiektów zabytkowych występuje w dzielnicy zdrojowej, ale warto również zobaczyć piękne kościoły i inne ciekawe świadectwa bogatej przeszłości rozrzucone po jastrzębskich osiedlach i sołectwach.

Kraków

Kraków

Miasto położone nad Wisłą, na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego. Jest jednym z najstarszych miast Polski o ponadtysiącletniej historii, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi. Działa w nim również wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki. Do 1795 r. Kraków był formalnie stolicą Polsk.

Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Utworzony został przez hitlerowców na przedmieściach miasta Oświęcimia, które podobnie jak i inne tereny Polski, było okupowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nazwa miasta Oświęcim została zamieniona na Auschwitz i stała się również nazwą obozu. Za początek jego funkcjonowania uważa się 14 czerwca 1940 r., dzień przywiezienia do Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych.

Cieszyn

Cieszyn

Dzieje Cieszyna sięgają IX wieku i wiążą się z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Lokacja miasta nastąpiła około 1220 r. Od końca XIII wieku było ono centrum księstwa cieszyńskiego. W polskiej części miasta znajduje się większość cieszyńskich zabytków, skupionych w zespole przestrzennym Starego Miasta oraz na Górze Zamkowej. Do najbardziej rozpoznawalnych należą rotunda św. Mikołaja i Kościół Jezusowy.

Zamek w Pszczynie

Zamek w Pszczynie

Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

Beskid Żywiecki i Śląski

Beskid Żywiecki i Śląski

Drugiego co do wysokości (po Tatrach) pasma górskiego w Polsce - należy do jednego z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w Polsce. Góry posiadają liczne szlaki turystyczne oraz schroniska górskie. W sezonie zimowym atrakcji dostarczają ośrodki narciarskie. Najważniejsze turystyczne ośrodki to min. Szczyrk, Zawoja, Korbielów, Wisła, Ustroń.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Kopalnia oferuje przepiękną podziemną trasę turystyczną. W celu poznania maleńkiego fragmentu podziemnego świata liczącego 1740m należy zjechać klatką szybową na głębokość 40m. Zrekonstruowane wyrobiska Kopalni Zabytkowej pochodzą z XVII i XIX wieku i są świadectwem bogatej historii Ziemi Tarnogórskiej.

Stadnina koni OCHABY

Stadnina koni OCHABY

Stadnina Koni "Ochaby" sp. z o.o. jest następcą prawnym Stadniny Koni Pruchna, która została powołana decyzją Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych z dnia 01.01.1952r. z zadaniem hodowli koni angloarabskich. Konie tej rasy zostały sprowadzone z Francji do Polski w roku 1947. Podzielono je na 4 grupy i umieszczono w trzech stadninach poznańskich (Gałowo, Nieświatów, Mchów) oraz jedną grupę przydzielono do Państwowego Zarządu Nieruchomości Ziemskich Okręgu Ziemi Lubuskiej.